آرتروز شانه

ساییدگی یا آرتروز شانه نوعی بیماری است که به دلیل از بین رفتن غضروف مفصل شانه ایجاد می شود که منجر به ایجاد درد و محدودیت حرکت در مفصل می گردد. منظور از مفصل شانه در این مقاله مفصل گلنوهومرال است. آرتروز شانه یا ساییدگی در مفصل شانه نسبت به مفاصل زانو، ران و دست شیوع کمتری دارد.

آرتروز شانه دکتر پژوا سلیمانزادهعلل بروز

از جمله علل بروز این بیماری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • سابقه عمل جراحی مفصل شانه
  • اصابت ضربه شدید به مفصل شانه در اثر بروز یک حادثه و آسیب دیدن غضروف
  • انجام فعالیت های شدید و سنگین با اندام فوقانی که می تواند در طولانی مدت باعث اعمال فشارهای زیادی به مفصل شود. به عنوان مثال در وزنه برداران، افرادی که به علت شغل خود مجبورند دست‌هایشان را به مدت زیادی بالای سر خود نگه دارند و یا افرادی که ورزش‌ های پرتابی یا با راکت انجام می ‌دهند.
  • روماتیسم یا عفونت مفصل

مهم ‌ترین نشانه های ساییدگی و یا آرتروز شانه درد و احساس خشکی در مفصل می باشد. درد شانه با تحریک مفصل و یا بلند کردن اجسام با دست شدت می یابد.

درمان غیر جراحی

از جمله مهم ‌ترین اقدامات غیر جراحی جهت درمان آرترو شانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • کاهش فعالیت‌ های بدنی و پرهیز از انجام اموری که میزان درد را بیشتر می کند. البته می بایست تا جایی که ممکن است در طول روز حرکات شانه انجام شوند در غیر این صورت پس از مدتی شانه کاملاً خشک و بدون حرکت خواهد شد.
  • گرم نگه داشتن شانه
  • انجام نرمش‌ هایی جهت افزایش توان عضلات شانه و افزایش دامنه حرکتی شانه از میزان درد خواهد کاست.
  • مصرف داروهای ضد التهاب
  • در برخی موارد با تشخیص پزشک تزریق داروهای حاوی کورتیکوستروئید می تواند درد را برای ۳ الی ۴ ماه کاهش دهد. این درمان در مواردی که اقدامات قبلی اثرگذار نباشند صورت می گیرد.

درمان جراحی

مهم ترین شیوه های جراحی آرتروز شانه عبارتند از:

آرتروسکوپی شانه

پزشک معالج با استفاده از آرتروسکوپی، بافت ‌های زیادی را از مفصل شانه خارج می ‌کند.

تعویض مفصل شانه

آخرین اقدام درمانی برای بیمار، تعویض مفصل شانه است. در این شیوه مفصل بیمار با یک مفصل مصنوعی جایگزین خواهد شد. سر استخوان بازو کلاً از بدن خارج شده و یک سر فلزی در جای آن قرار داده می شود. به این اقدام، همی آرتروپلاستی شانه نیز گفته می شود.

ضمن اینکه در برخی موارد امکان دارد حفره گلنویید نیز خارج گردد و به جای آن از یک قسمت مصنوعی استفاده شود. در این صورت برای بیمار جراحی تعویض کامل مفصل شانه انجام شده است.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

تعویض مفصل شانهدرمان جراحی آرتروز شانهدرمان غیر جراحی آرتروز شانهعلل بروز آرتروز شانهعمل جراحی مفصل شانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *