آرتریت شانه

در این مقاله به بحث پیرامون آرتریت شانه، علائم و روش های درمان آن خواهیم پرداخت. آرتریت، التهاب یک یا چند مفصل می باشد. بارزترین نشانه آرتریت، درد و خشکی مفاصل است که با افزایش سن عود می کند.

آرتریت شانه دکتر پژوا سلیمانزاده

آرتریت شانه در اثر پارگی و ساییدگی غضروف (آرتریت) یا التهاب (آرتریت روماتوئيد) یک یا چند مفصل بروز می کند. آرتریت فقط روی مفاصل اثرگذار نیست بلکه امکان دارد روی پشتیبانی ساختارهایی از قبیل عضلات، رباط ها و تاندون ها نیز تأثیر داشته باشد.

علائم

علائم آرتریت شانه احساس درد، به ویژه در مفصل آکرومیکلاویکولار و کاهش حرکت شانه می باشد.

تشیخص

در صورتی که شانه دچار درد و تورم شد، پزشک اغلب آرتریت شانه را تشخیص می دهد. امکان دارد از طریق معاینه فیزیکی و اشعه های x این عارضه تشخیص داده شود.

ضمن اینکه آزمایشات مربوط به خون برای تشخیص آرتریت روماتوئید مفید می باشد. ولیکن ممکن است به انجام آزمایش های دیگر نیاز باشد. تجزیه و تحلیل مایع سینوویال مفصل شانه در تشخیص بعضی از انواع آرتریت مؤثر خواهد بود.

درمان

درمان آرتریت شانه به نوع تورم مفصل بستگی دارد. معمولاً اوستئو آرتریت شانه با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و آسپرین برطرف می شود. ممکن است برای رفع آرتریت روماتوئید فیزیوتراپی و مصرف داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها ضروری باشد.

در صورتی که درمان غیر جراحی در کاهش تورم و درد یا بهبود عملکرد شانه کمکی نکند و یا اگر سایش شدید باشد و قطعات مفصلی دچار پارگی شده باشد، تعویض مفصل شانه (آرتروپلاستی) می تواند نتایج رضایت بخش و بهتری در بر داشته باشد. در این روش درمان، جراح مفصل شانه را با گوی مصنوعی و کپ (گلنوئید) کتف تعویض می نماید.

تمرینات شانه (که در آن شخص دیگری بازو را در جهت چرخیدن مفصل شانه حرکت می دهد.) دقیقاً پس از جراحی شروع می شود. بیماران تقریباً ۳ الی ۶ هفته پس از جراحی به انجام فعالیت های ورزشی مشغول می شوند. نهایتاً تمرینات تقویتی و کششی به بخش مهمی از برنامه توانبخشی بیماران تبدیل می شود. میزان موفقیت از این طریق معمولاً به شرایط عضلات روتاتور کاف پیش از عمل جراحی و نحوه انجام تمرینات ورزشی فرد بستگی خواهد داشت.

درمان آسیب دیدگی شانه با RICE

RICE یعنی استراحت، یخ، کمپرس کردن و ارتفاع؛ که در درمان آسیب دیدگی شانه ها بسیار مفید می باشد.

استراحت: حرکت دادن ناحیه صدمه دیده را به مدت ۴۸ ساعت متوقف نمایید یا کاهش دهید.

یخ: کیسه یخ را روی قسمت مورد نظر به مدت ۲۰ دقیقه یک مرتبه، و به اندازه ۴ الی ۸ بار در روز قرار دهید.

کمپرس کردن: کمپرس قسمت آسیب دیده با باندها مانند نوار الاستیک به تثبیت شانه کمک شایانی می کند. این امر ممکن است موجب کاهش تورم نیز شود.

ارتفاع: ناحیه صدمه دیده را بالای سطح قلبتان نگه دارید. برای این کار از یک بالش استفاده نمایید تا قسمت مورد نظر را به سمت بالا نگه دارد. اگر با تمامی این اقدامات، شدت درد کاهش نیافت حتماً نزد پزشک مراجعه نمایید.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آرتریت روماتوئيدتشخیص آرتریت شانهدرد و خشکی مفاصلدرمان آرتریت شانهدرمان آسیب دیدگی شانهعلائم آرتریت شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *