آسیب‌ های ورزشی شانه

آسیب های ورزشی شانه : در این مقاله به بحث پیرامون آسیب‌ های ورزشی شانه پرداخته می شود. از جمله آسیب‌ های ورزشی شانه در بین کسانی که بسکتبال، فوتبال، والیبال، هندبال و… بازی می‌ کنند می توان موارد ذیل را ذکر نمود:

آسیب‌ های ورزشی شانه دکتر پژوا سلیمانزادهعارضه ی اسلپ (SLAP)

پارگی اسلپ شانه در ورزش ‌هایی که شخص با افراد دیگری درگیر می شود، بیشتر از قسمت بالای سر استفاده می شود و یا نیازمند بلند کردن اجسام سنگین وزن است، بسیار شایع می باشد. قلاب عضله‌ ی دو سر روی شانه با وارد شدن فشار بیش از اندازه جدا و یا پاره می ‌شود.

این آسیب دیدگی امکان دارد در زمان پرتاب محکم یک شئ، بلند کردن یک جسم سنگین وزن و یا زمین خوردن ایجاد گردد. علائم این عارضه عبارتند از: احساس درد در عمق شانه حین ورزش و بلند کردن اجسام. بعضی از افراد حس ساییدگی استخوان‌ ها و انتشار درد در دست خود را نیز تجربه می کنند.

آسیب‌ های مفصل اخرمی ترقوه‌ای

از جمله آسیب‌ های ورزشی شانه، صدمات مفصل اخرمی ترقوه‌ای می باشد. برآمدگی سفت کوچکی که روی شانه قرار دارد مفصل اخرمی ترقوه‌ای (ACJ) نامیده می شود. این مفصل برای افراد ورزشکاری که اجسام پرتاب می کنند یا بیشتر با سطح بالای سر خود سر و کار دارند بسیار مهم است. این مفصل با زمین خوردن روی شانه دچار پیچ خوردگی خواهد شد. امکان دارد این مفصل دچار دررفتگی نیز شود که در این صورت برآمدگی دردناک و بزرگی روی شانه ایجاد می شود. اغلب مفاصلی که دچار پیچ خوردگی می ‌شوند نسبت به مفاصلی که به طور کامل دچار دررفتگی شده ‌اند بیشتر ایجاد درد می ‌کنند.

دررفتگی شانه

لازم به ذکر است تحرک پذیرترین مفصل در بدن، مفصل شانه می باشد، لذا ثبات و استحکام کمتری نسبت به سایر مفاصل خواهد داشت. در نتیجه اکثر دررفتگی ‌ها در بدن انسان در شانه روی می دهد. در بعضی از افراد فقط یک ضربه ی خفیف برای خروج شانه از مفصل خود کافی است. چنانچه شانه‌ ی شما دچار دررفتگی شود می بایست هر چه سریع تر آن را جا بیندازید و بعد از آن نیز به فیزیوتراپی نیاز پیدا می کنید.

ممکن است بیش از ۵۰ درصد از دررفتگی‌ ها به طور مجدد اتفاق بیفتد به ویژه در ورزشکاران جوان. دررفتگی مجدد موجب ناپایداری بیشتر مفصل و کشیدگی آن می گردد لذا شخص در طولانی مدت از ورزش دور بوده و سطح عملکردی وی کاهش خواهد یافت.

سندرم گیرافتادگی شانه

یکی از آسیب‌ های ورزشی شانه، گیرافتادگی زیراخرمی (که با عناوینی چون بورسیت، سندرم گیرافتادگی، تاندونیت عضله‌ ی فوق خاری و تاندونیت روتاتور کاف نیز شناخته می شود.) می باشد که به دلیل استفاده‌ بیش از اندازه دست‌ ها در فضای بالای سر و یا در افراد ورزشکاری که خارهای استخوانی کوچک پیدا می ‌کنند و تاندون ‌های روتاتور کاف آنان در بالای مفصل اصلی شانه گیر می ‌کند ایجاد می گردد.

پارگی روتاتور کاف

روتاتور کاف گروه بسیار مهمی از تاندون‌ ها می باشد که وظیفه حرکت دادن و حفظ پایداری مفصل شانه را برعهده دارد. لذا در صورتی که دچار آسیب شود ضعف و درد شدیدی برای افراد ایجاد می کند. توصیه می شود پارگی ‌ها در اثر آسیب به ویژه در افراد ورزشکار سریع تر تحت درمان قرار بگیرند بدین جهت که به مرور زمان بزرگ ‌تر شده و ترمیم آن‌ها به سختی امکان پذیر خواهد بود.

صدمات عضله دو سر بازو

قسمت های ضعیف عضله ‌ی دو سر بازو عبارتند از مکانی که تاندون این عضله به آرنج وصل میشود و نقطه ‌ای که در آن عضله‌ ی دو سر به تاندون خود متصل شده است. عضله‌ ی دو سر در افراد ورزشکار اغلب در ناحیه اتصال با آرنج دچار پارگی می ‌شود. در زمان ایجاد این آسیب صدایی شنیده شده و یک برآمدگی در جلوی بازو مشاهده می شود. توصیه می شود کارگران و ورزشکاران جهت درمان این عارضه سریعاً اقدام نمایند؛ بدین جهت که درمان با گذشت زمان دشوارتر صورت می گیرد. عضله‌ ی دو سر امکان دارد در ناحیه اتصال به شانه نیز دچار پارگی شود. (این آسیب اغلب به پارگی روتاتور کاف مربوط بوده و در افراد مسن ‌تر روی میدهد.) در صورت نیاز به جراحی تاندون به استخوان بازو متصل خواهد شد.

پارگی لابروم

یکی دیگر از آسیب های ورزشی شانه، پارگی لابروم است. لابروم یک بافت ضربه گیر در اطراف کاسه ‌ی مفصل شانه (شبیه به مینیسک زانو) می باشد. این ساختار نیز مثل مینیسک زانو امکان دارد به دلیل صدمات گوناگون دچار پارگی شود. پارگی لابروم اغلب به علت زمین خوردن و ضربه ‌ی مستقیم به شانه بروز می کند اما ممکن است در اثر پرتاب کردن یا کشیدن اجسام نیز ایجاد شود. این آسیب از طریق آرتروگرام MR قابل تشخیص است. (اسکن MR همراه با ماده حاجب مخصوصی که درون مفصل شانه تزریق می‌ شود.)

شانه‌ ی پرتاب کنندگان

با پرتاب کردن پی در پی اجسام در بالای سر، قسمت جلوی شانه کشیده و پشت شانه سفت خواهد شد. این مشکل موجب حرکت غیرطبیعی شانه و گیر کردن روتاتور کاف و لابروم می شود که در اثر آن فرسایش غیرطبیعی لابروم و یا پارگی‌ های روتاتور کاف بروز خواهد کرد.

عارضه شانه‌ راگبی

پزشکان هر ساله بسیاری از بازیکنان راگبی را درمان می ‌کنند و به الگوهای خاص آسیب در این افراد پی برده اند. این عارضه به علت درگیری ‌ها و ضربات شدید در این بازی بروز می کند. جهت تشخیص و درمان این صدمات، آزمایش ها و تست های مخصوصی انجام می شوند.

عارضه شانه‌ شناگران

ورزش شنا نیازمند فعالیت زیادی در سطح بالای سر است و در حین انجام آن بی تعادلی ‌های عضلانی زیادی در اطراف شانه ایجاد می ‌شوند. لذا شناگران بیشتر در معرض خطر شانه درد قرار دارند و بیش از دو سوم شناگران حرفه‌ ای دچار این عارضه می شوند.

شکستگی ‌های شانه

شکستگی های شانه از دیگر آسیب های ورزشی شانه به شمار می آید. درمان شکستگی‌ های اطراف شانه از طریق جراحی همواره به سختی امکانپذیر بوده؛ بنابراین رفع این شکستگی ‌ها مانند سایر شکستگی‌ ها نخواهد بود. البته با استفاده از امکانات و تجهیزات مدرن، پزشکان قادرند شکستگی ‌ها را سریع تر و به شکل بهتری فیکس نمایند تا شخص زودتر از گذشته بتواند به ورزش بازگردد.

شانه یخ زده

ایجاد شانه‌ ی یخ زده) گرفتگی درناک و شدید شانه بدون علت خاص) در افراد ورزشکار امری نادر است. البته گرفتگی دردناک شانه بعد از یک آسیب دیدگی (برخی آسیب‌ های خفیف) نادر نبوده و مشاهده می ‌شود. در این صورت لازم است سریعاً نزد پزشک مراجعه نمود تا مشکلی که منجر به بروز این عارضه شده رفع گردد. جهت بهبودی سریع‌ تر مفصل، فیزیوتراپی بسیار مؤثر است.

آرتروز شانه

آرتروز شانه از جمله آسیب های ورزشی شانه به شمار می آید. در عارضه آرتروز شانه مفصل به علت استفاده ‌ی بیش از انداره و سالخوردگی دچار فرسودگی می شود. در این عارضه مواد روان کننده‌ی مفصل کاهش می یابد و مفصل دچار درد و گرفتگی می شود. فعال نگه داشتن شانه و استفاده از عضلات آن به همراه داروهای مسکن می ‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. البته اگر درد ناشی از آرتروز زندگی روزانه شما را مختل نمود و مانع خوابیدن شما شد، انجام جراحی تعویض مفصل این مشکل را برطرف خواهد کرد.

 

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آسیب های شانهآسیب‌ های مفصل اخرمی ترقوه‌ایپارگی روتاتور کافدررفتگی شانهسندرم گیرافتادگی شانهعارضه ی اسلپ (SLAP)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *