اختلالات کمپتوداکتیلی و کلینوداکتیلی

اختلالات کمپتوداکتیلی و کلینوداکتیلی

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص اختلالات کمپتوداکتیلی و کلینوداکتیلی در اختیارتان قرار داده می شود.

اختلالات کمپتوداکتیلی و کلینوداکتیلی دکتر پژوا سلیمانزادهآناتومی دست

دست انتهایی ترین بخش اندام فوقانی می باشد که به وسیله مچ دست به سایر اندام متصل می گردد. هر چند مردم معمولاً واژه دست را معادل با اندام فوقانی بكار می برند اما از نظر آناتومی دست به بخشی از اندام فوقانی گفته می شود كه پایین تر از مچ دست قرار گرفته است.

باید گفت مهم ‌ترین اندام انسان جهت اعمال تغییرات فیزیكی در محیط پیرامونش دست است. دو حركت اصلی دست، گرفتن اشیا ظریف با انگشت ها و گرفتن اشیا با كف دست و انگشتان (برای انجام حركات سنگین) می باشد.

مهم ‌ترین انگشت دست، شست است كه در مقابل ۴ انگشت دیگر قرار گرفته است.

مهم ترین مشكلات دست كه منجر به مراجعه اشخاص نزد پزشک میشود تورم، درد و محدودیت حركت می باشد و برخی اوقات تغییر شكل، كاهش قدرت، آسیبهای خارجی به دست و یا تغییر حس لمس دلیل مراجعه افراد می باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی دست و شانه

اختلالات کمپتوداکتیلی و کلینوداکتیلی: کمپتوداکتیلی Camptodactyly نوعی تغییر شکل مادرزادی انگشت کوچک دست به صورت فلکشن یا خم شدن بند اینترفالانژیال پرگزیمال می باشد. به این معنی که بند اول انگشت کوچک دست به طرف پشت دست و بند میانی به طرف کف دست انحراف پیدا می کند. این اختلال در یک درصد افراد طبیعی جامعه مشاهده می شود و اغلب مشکلی برای فعالیتهای روزمره ایجاد نمی کند.

کمپتوداکتیلی امکان دارد یک طرفه یا دو طرفه باشد و در برخی موارد در انگشت چهارم دست هم دیده می شود. این اختلال ممکن است ارثی باشد. اغلب این تغییر شکل انگشت به درمان نیازی ندارد.

کلینوداکتیلی Clinodactyly نوعی تغییر شکل انگشت کوچک دست به صورت انحراف آن به سمت انگشت چهارم می باشد. این اختلال در ۸۰ درصد مبتلایان به سندروم داون مشاهده می شود.

لازم  به ذکر است که این تغییر شکل مادرزادی انگشت دست در آقایان بیش از خانم ها دیده می شود. این مشکل امکان دارد یک طرفه یا دو طرفه باشد.

کلینوداکتیلی در اکثر موارد نیازی به درمان ندارد. در صورتی که شدت انحراف زیاد و بیش از ۴۵ درجه باشد امکان دارد نیاز به انجام جراحی وجود داشته باشد.

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

بیماری کلینوداکتیلیبیماری کمپتوداکتیلیجراحی دست و شانهدرمان کلینوداکتیلیدرمان کمپتوداکتیلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *