بیماری ماکروداکتیلی

بیماری ماکروداکتیلی Macrodactyly نوعی ناهنجاری مادرزادی می باشد که در آن بافت های یک انگشت به ویژه چربی، پوست و اعصاب آن بیش از حد رشد کرده و باعث می شوند یک انگشت یا تعدادی از انگشت ها اندازه ای بزرگ تر از حد معمول داشته باشند.

بیماری ماکروداکتیلی دکتر پژوا سلیمانزادهدر این عارضه انگشت یا انگشتان بزرگتر هرچند امکان دارد حجیم تر از سایر انگشتان باشد اما سرعت رشد آن ها با دیگر انگشت ها تفاوتی ندارد. باید گفت در برخی موارد انگشت ناهنجار هم بزرگتر است و هم سرعت رشد آن بیش از سایر انگشتان می باشد؛ یعنی اختلاف اندازه آن با دیگر انگشت ها مرتباً بالاتر می رود.

بیماری ماکروداکتیلی در دست بیش از پا بروز می کند و در ۹۰ درصد موارد یک طرفه می باشد اما برخی اوقات در دو دست یا دو پا با هم ایجاد می شود. ضمن اینکه در ۷۰ درصد موارد در بیش از یک انگشت مشاهده می شود.

این عارضه در برخی موارد با سینداکتیلی همراه است و انگشت های مجاور به یکدیگر متصل (چسبیده) می شوند. این مشکل می تواند در بیماری های خاصی مثل نوروفیبروماتوز، انکندروماتوز، سندرم مافوچی، توبروز اسکلروز و ناهنجاری های عروقی ایجاد شود.

درمان

بیماری ماکروداکتیلی با انجام جراحی درمان می شود و جراحی این بیماری عمل پیچیده ای است چرا که می بایست در بافتها و لایه های متعددی انجام شود.

اعمال جراحی گوناگونی برای درمان این عارضه انجام می شود. یکی از آن ها برداشتن پوست انگشت و چربی های اضافه آن آنگاه جایگزین نمودن پوست برداشته شده با پیوند پوستی است که از سایر بخش های اندام برداشته می شود. این جراحی در چندین مرحله و به فاصله سه ماه انجام می شود.

در برخی موارد ممکن است برای اینکه طول انگشت مناسبتر شود، ۱ یا ۲ بند انگشت بزرگ شده قطع شود و گاهی هم امکان دارد پزشک مجبور شود کل انگشت بزرگ شده را قطع کند.

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

به هم چسبیدگی انگشتانبیماری سینداکتیلیدرمان بیماری ماکروداکتیلیدرمان ماکروداکتیلی با عمل جراحیماکروداکتیلی چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *