جراحی دست و شانه

جراحی دست و شانه : در این مقاله در خصوص جراحی دست و شانه توضیحاتی ارائه می شود.

جراحی دست و شانه دکتر پژوا سلیمانزادهجراحی دست: جراحی دست و اندام فوقانی (عبارتست از بازو، شانه، آرنج، زیر بغل، ساعد و دست) طیف وسیعی از مشکلات و درمان ها را شامل می گردد. ساختار و آناتومی پیچیده ی دست و انگشت ها، موجب بروز بسیاری از بیماری ها، اختلال عملکرد، عوارض و متعاقب آن درمان های متنوعی گشته است. ایجاد هر گونه اختلال حرکتی در دست و انگشت ها می تواند سبب بروز مشکلات عدیده در فعالیت های روزانه افراد شود.

باید گفت جراحی دست شامل طیف وسیعی از اعمال جراحی می گردد. از جمله این جراحی ها عبارتند از پیوند و ترمیم میکروسکوپی اعصاب و عروق، پیوند دست، ترمیم و جا به جایی تاندون ها، ترمیم انواع شکستگی های اندام فوقانی، انتقال برخی از تاندون ها و عضلات برای ایجاد حرکات گوناگون دست و تکنیک های نوین مثل روش های بسته که شامل آرتروسکوپی، مشاهده درون مفاصل و رفع مشکلات مفاصل با استفاده از دوربین های ظریف می گردد. خوشبختانه تجربه جراحان مجرب دست در کشور ایران زیاد بوده و می توان گفت امکان انجام تقریباً همه جراحی های پیچیده در ایران وجود دارد.

آرتروسکوپی مچ دست

امروزه آرتروسکوپی برای رفع مشکلاتی مانند درد مفاصل و درد بخش های مختلف بدن به کار می رود. شایان ذکر است این روش به سمت انواع مفاصل سوق پیدا کرده و اکنون برای برطرف نمودن مشکلات مفاصلی مثل زانوها، شانه، مچ دست، مچ پا، لگن، آرنج و انگشت ها کاربرد فراوانی دارد. جراح از طریق آرتروسکوپی می تواند درون مفصل را ببیند و با ایجاد برش های کوچک بعضی از مشکلات مچ دست را درمان کند. از آنجایی که در این شیوه برش های جزئی ایجاد می شود، دوره نقاهت کوتاه است و معمولاً بیماران با گذشت چند ساعت بعد از اتمام آرتروسکوپی مچ دست از مطب یا بیمارستان مرخص می شوند.

شانه

انعطاف پذیرترین اندام در بدن انسان، شانه است. از طریق این عضو از اندام فوقانی می توان بازوی خود را در مکان ‌های گوناگونی قرار داد و آن را به طرف بالا، جلو، اطراف و پشت خود چرخاند. باید گفت همین انعطاف‌ پذیری موجب می گردد شانه به آسیب و بی‌ثباتی حساس باشد. بر اساس ماهیت مشکل، در اکثر موارد شیوه های درمان غیر جراحی پیش از عمل جراحی توصیه می شوند. با این وجود، در برخی موارد، تأخیر در عمل جراحی یک شانه می ‌تواند در آینده درمان را دشوارتر سازد.

از جمله روش های عمل جراحی شانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

آرتروسکوپی

در آرتروسکوپی، جراح یک دستگاه نازک به شکل لوله باریک را به همراه یک لنز کوچک و سیستم روشنایی، درون شکاف و برش های کوچک ایجاد شده قرار می دهد و درون مفصل را مشاهده می نماید. عکس درون مفصل به مانیتور تلویزیون انتقال می یابد و به پزشک اجازه تشخیص می ‌دهد. بدین ترتیب می توان از دیگر ابزارهای جراحی آرتروسکوپی جهت انجام ترمیم، استفاده نمود.

جراحی باز

ممکن است انجام جراحی باز در برخی از بیماران ضرورت یابد. جراحی باز اغلب از طریق برش‌های کوچک به اندازهٔ چند اینچ انجام می شود.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آرتروسکوپی شانهآرتروسکوپی مچ دستجراحی دستجراحی شانهدست و شانهرفع بیماری ها و مشکلات مربوط به دست و شانه

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *