جراحی شانه

در این مقاله در خصوص انواع روش های جراحی شانه توضیحاتی ارائه می شود. شانه انعطاف پذیرترین مفصل در بدن انسان می باشد. شانه ها این اجازه را به شما می دهند تا بازوهایتان را در جهات گوناگون پایین، بالا، راست و چپ بچرخانید. این انعطاف پذیری نیز موجب می گردد که شانه شما به صدمات احتمالی و بی ثباتی حساس باشد.

جراحی شانه دکتر پژوا سلیمانزادهجراحی شانه می تواند یک روش درمان ایده آل برای بسیاری از مشکلات شانه باشد؛ ولیکن طبق ماهیت مشکلی که برای شانه ایجاد می شود، معمولاً پیش از عمل شیوه های درمان غیر جراحی نیز به کار می رود. با این وجود، در بعضی موارد، تأخیر در جراحی شانه ممکن است رفع مشکل را دشوارتر سازد، تشخیص درست و درمان به موقع مشکلات شانه در طولانی مدت اهمیت فراوانی دارد.

آرتروسکوپی

در آرتروسکوپی، جراح یک دستگاه نازک به شکل مداد را همراه با یک لنز کوچک و سیستم نورپردازی در برش هایی جزئی قرار می دهد تا بتواند درون مفصل را مشاهده نماید. عکس های درون مفصل به یک مانیتور تلویزیون انتقال می یابد و این امر موجب می گردد پزشک تشخیصی صحیح دهد. سایر ابزارهای جراحی نیز جهت انجام تعمیرات طبق آن چه که با آرتروسکوپ مورد نیاز است، به کار می روند. آرتروسکوپی معمولاً میتواند به صورت سرپایی انجام شود و حداقل عوارض ممکن را در بر دارد.

جراحی باز

ممکن است برای برخی از بیماران، جراحی باز ضرورت یابد و باید گفت که حتی می تواند در بعضی موارد نتیجه بهتری نسبت به آرتروسکوپی به همراه داشته باشد. جراحی باز معمولاً با برش های کوچک چند اینچی انجام می شود. در حین جراحی باز، جراح اغلب استخوان را از زیر آکرومیون (به این شیوه آکرومیوپلاستی گفته می شود.) بر می دارد. این شیوه در صورتی که پارگی، پیچیده یا بزرگ باشد یا بازسازی اضافی مثل انتقال تاندون مشاهده شود، کاربرد دارد. جراحی باز نخستین تکنیک جهت ترمیم روتاتور کاف پاره شده بود ولی پیشرفت تکنولوژی منجر به روی کار آمدن شیوه های کمتر تهاجمی شد.

بهبودی بعد از عمل

در شیوه آرتروسکوپی بعد از پایان یافتن عمل، بیمار به مدت ۱ الی ۲ ساعت در یک اتاق ریکاوری می ماند تا اطمینان حاصل شود که هیچ اثر جانبی از بیهوشی وجود ندارد. در این شیوه زمان بهبودی بعد از جراحی شانه نسبت به عمل جراحی باز کوتاه تر خواهد بود؛ ولی با این وجود به چندین هفته زمان جهت حصول سلامت نیاز است. در کل، آرتروسکوپی شانه یک روش اثرگذار و سریع است که در بسیاری از مواقع شیوه ترجیحی اکثر پزشکان می باشد.

عوارض

باید گفت هر عمل جراحی، حتی شیوه های آرتروسکوپی، با خطراتی همراه است. با این وجود، روش های جراحی نوین به طور قابل توجهی سبب کاهش بروز این مشکلات می شود. از جمله عوارض احتمالی جراحی شانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • خستگی یا سوزش دست و بازو
  • حساسیت، درد و سفتی
  • سرخی، عفونت های احتمالی و آسیب به اعصاب و عروق اطراف شانه
  • ایجاد تورم و تب در روزهای پس از عمل
  • خونریزی غیر طبیعی (در بعضی از موارد تخلیه زخم جراحی با خونریزی طبیعی و در حقیقت مطلوب همراه می باشد.)

شایان ذکر است که برنامه تمرینی و حرکات کششی را جهت تقویت شانه خود ادامه دهید. در کل، بیمارانی که با دقت پس از انجام جراحی شانه همه تمرینات تجویز شده توسط پزشک و فیزیوتراپیست خود را انجام می دهند، مطلوب ترین نتایج را بعد عمل خواهند گرفت و قطعاً سریع تر بهبود خواهند یافت.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آرتروسکوپی شانهآکرومیوپلاستیجراحی باز برای درمان مشکلات شانهرفع مشکلات شانه از طریق عمل جراحیعوارض آرتروسکوپی شانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *