جراحی شانه

جراحی شانه : در این مقاله در خصوص انواع روش های جراحی شانه توضیحاتی ارائه می شود. شانه انعطاف پذیرترین مفصل در بدن انسان می باشد. شانه ها این اجازه را به شما می دهند تا بازوهایتان را در جهات گوناگون پایین، بالا، راست و چپ بچرخانید. این انعطاف پذیری نیز موجب می گردد که شانه شما به صدمات احتمالی و بی ثباتی حساس باشد.

جراحی شانه دکتر پژوا سلیمانزاده

شایان ذکر است مفصل شانه از سه استخوان کتف، بازو و ترقوه ایجاد گشته است. این مفصل یک مفصل بسیار متحرک و انعطاف پذیر می باشد که این موجب می گردد احتمال آسیب و جراحی شانه افزایش یابد. در این مفصل استخوان ها، عضلات، اعصاب، تاندونها و بورس نیز در معرض آسیب قرار دارند.

گوی و کاسه: سر استخوان بازو، داخل یک حفره‌ ای به شکل کاسه در استخوان کتف قرار گرفته است. به این کاسه، حفره‌ ی گلنوئید گفته می شود. یک بافت لغزنده به اسم غضروف مفصلی، سطح این گوی و کاسه را پوشانده است. این بافت دارای سطحی بدون اصطکاک و صاف است که به حرکت راحت استخوانها روی یک دیگر کمک می ‌کند.

دور حفره‌ ی گلنوئید توسط یک غضروف محکم به اسم لابروم احاطه می شود. لابروم در دور کاسه ی مفصل مثل یک واشر عمل نموده و به پایداری آن کمک شایانی می‌ کند.

کپسول مفصل شانه:  مفصل شانه به وسیله بافت‌های بند مانندی به اسم رباط پوشیده شده است. این رباط‌ ها کپسولی را ایجاد می کنند که مفصل را در جای خود نگه می دارد. سطح داخلی کپسول به وسیله غشای نازکی به اسم سینوویال احاطه شده است. این غشا مایع سینوویال را ترشح کرده که روان کاری درون مفصل را عهده دار است.

جراحی شانه دکتر پژوا سلیمانزادهروتاتور کاف: چهار تاندون مفصل شانه را احاطه نموده که به ثابت ماندن استخوان بازو درون مفصل شانه کمک می کنند. به این تاندون ‌ها روتاتور کاف گفته می شود. روتاتور کاف سر استخوان بازو را می پوشاند و آن را به استخوان کتف متصل می نماید.

بورس: بین روتاتور کاف و استخوان سر شانه (آکرومیون)، کیسه ‌ی روان کننده ای به اسم بورس قرار گرفته است. بورس در زمان تکان دادن دست، به روان حرکت کردن تاندون‌های روتاتور کاف کمک می ‌کند.

جراحی شانه دکتر پژوا سلیمانزادهدامنه آسیب های مفصل شانه بسیار وسیع است، که شامل التهاب بروس ها و تاندون ها، پارگی تاندونهای اطراف شانه، دررفتگی و پایداری و شکستگی ها می شود. ضمناً این مفصل مثل تمامی مفاصل با بروز بیماری های روماتیسمی و آرتروز نیز درگیر می شود. این مشکلات با جراحی شانه به شیوه های قدیمی تر و شیوه های جدیدتر و پیشرفته تر درمان می شود.

شانه درد

ممکن است شانه درد، موقتی باشد ولیکن در صورتی که این عارضه تداوم یافت برای تشخیص دلیل درد شانه و درمان آن می بایست نزد پزشک مراجعه نمود.

جراحی شانه دکتر پژوا سلیمانزادهعلائم

درد گردن و شانه امکان دارد به همراه سایر علائم مشاهده می شود که به اختلال یا بیماری ایجاد کننده آن بستگی دارد. درد شانه امکان دارد از خود شانه ایجاد شده باشد یا با بیماری هایی ایجاد شده باشد که قسمت های دیگر بدن مانند گردن را تحت تأثیر قرار می دهند.

سایر علائمی که به همراه درد شانه ایجاد می شوند عبارتند از:

 • احساس گرمی و سرخی بازو
 • کبودی
 • بازو درد یا گردن درد
 • احساس خستگی بیش از حد
 • صدا دادن بازو در زمان حرکت دادن
 • احساس بیرون زدگی یا ساییدگی شانه
 • تب
 • حرکات دردناک بازو
 • سفتی و ضعف عضلانی
 • تورم بازو

از جمله مشکلات مفصل شانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • شکستگی
 • دررفتگی و بی ثباتی پی در پی شانه
 • پارگی تاندونها و تاندونیت (بورسیت یا التهاب تاندون شانه)
 • آرتروز شانه
 • پارگی تاندون
 • ممکن است با بروز یک حادثه یا در اثر روند فرسودگی تاندونها (با افزایش سن و یا به علت استفاده بیش از حد از مفصل شانه)، شکاف و پارگی در تاندونهای شانه ایجاد شود. پارگی تاندون شانه امکان دارد کلی (جدا شدن کامل تاندون به دو قسمت) یا جزئی باشد. در صورت پارگی کامل تاندون، تاندون از مکان اتصالش به استخوان به طور کامل جدا می گردد. پارگی تاندونهای روتاتور کاف و تاندون های دو سر بازویی شایع ترین نوع این آسیب ها هستند.

تاندونیت

تاندون یک رشته است که مفاصل را به استخوانها وصل میکند. التهاب تاندون (تاندونیت) در بیشتر موارد در اثر فرسودگی آن با افزایش سن بروز می کند. التهاب تاندون دو نوع است :

حاد: انجام حرکاتی مثل بالا بردن شانه بالای سر و حرکت دادن سر آن مثلاً در حین پرتاب توپ موجب ایجاد تاندونیت حاد خواهد شد.

مزمن: بیماری هایی مثل آرتروز و یا فرسایش تاندون در اثر افزایش سن و حرکات تکراری می توانند به تدریج منجر به بروز تاندونیت مزمن شوند .

تاندون هایی که بیشتر در شانه در معرض التهاب قرار دارند چهار تاندون روتاتور کاف و تاندون های دو سر بازو هستند. روتاتور کاف از چهار ماهیچه و تاندونهای متصل به آن ساخته می شود که سر بازوی شما قرار گرفته و مفصل شانه را در مکان آن نگه می دارد.

بورسیت

بورسها کیسه های بسیار کوچکی هستند که دارای مایع نرمی می باشند که در همه مفاصل بدن از قبیل شانه وجود دارند. بورس ها به عنوان یک بالشتک بین استخوانها و بافت نرم پوشاننده آن ها عمل می کنند که موجب کاهش اصطکاک بین استخوان و مفاصل می شوند. وارد شدن آسیب به این کیسه ها نهایتاً منجر به خشکی شانه خواهد شد.

برخی اوقات استفاده بیش از اندازه از شانه باعث تورم و التهاب بورس ها در مفصل شانه و  درد شانه می شود که این عارضه بورسیت نیز نام دارد. بورسیت معمولاً با آسیب تاندون شانه بروز می کند. در این حالت بافتهای شانه دردناک و دچار التهاب می شوند و امکان دارد بسیاری از امور ساده روزمره نظیر پوشیدن لباس یا شانه کردن موها برای فرد دشوار شود.

جراحی شانه می تواند یک روش درمان ایده آل برای بسیاری از مشکلات شانه باشد؛ ولیکن طبق ماهیت مشکلی که برای شانه ایجاد می شود، معمولاً پیش از عمل شیوه های درمان غیر جراحی نیز به کار می رود. با این وجود، در بعضی موارد، تأخیر در جراحی شانه ممکن است رفع مشکل را دشوارتر سازد، تشخیص درست و درمان به موقع مشکلات شانه در طولانی مدت اهمیت فراوانی دارد.

آرتروسکوپی

در آرتروسکوپی، جراح یک دستگاه نازک به شکل مداد را همراه با یک لنز کوچک و سیستم نورپردازی در برش هایی جزئی قرار می دهد تا بتواند درون مفصل را مشاهده نماید. عکس های درون مفصل به یک مانیتور تلویزیون انتقال می یابد و این امر موجب می گردد پزشک تشخیصی صحیح دهد. سایر ابزارهای جراحی نیز جهت انجام تعمیرات طبق آن چه که با آرتروسکوپ مورد نیاز است، به کار می روند. آرتروسکوپی معمولاً میتواند به صورت سرپایی انجام شود و حداقل عوارض ممکن را در بر دارد.

دوره‌ ی بهبودی

دوره بهبودی شامل مراقبت ‌های پس از جراحی در منزل و فیزیوتراپی می باشد. بعد از پایان یافتن عمل، بیمار به مدت ۱ الی ۲ ساعت در یک اتاق ریکاوری می ماند تا اطمینان حاصل شود که هیچ اثر جانبی از بیهوشی وجود ندارد؛ آنگاه از بیمارستان مرخص می ‌شود. پرستاران بیمار را تحت نظر می گیرند و در صورت لزوم به وی داروی مسکن می دهند. بعد از آرتروسکوپی شانه می بایست یک همراه شما را تا منزل رسانده و لااقل برای شب اول از شما مراقبت نماید.

با این که دوره نقاهت بعد از آرتروسکوپی نسبت به جراحی باز کوتاه تر است، اما امکان دارد برای بهبودی کامل شانه به چند هفته زمان نیاز داشته باشید. در کل، آرتروسکوپی شانه یک روش اثرگذار و سریع است که در بسیاری از مواقع شیوه ترجیحی اکثر پزشکان می باشد.

داروهای مسکن: امکان دارد حداقل تا یک هفته بعد از جراحی، احساس ناراحتی و درد داشته باشید. در صورت لزوم، پزشک جهت رفع درد برای شما داروهای مسکن تجویز می کند.

استراحت: استراحت کافی می تواند در روند بهبودی شانه ‌ی شما تأثیر بسزایی داشته باشد.

یخ: گذاشتن یخ موجب کاهش تورم و درد خواهد شد. این شیوه در روند بهبودی سندروم شانه یخ زده نیز مؤثر است.

تعویض پانسمان: با گذشت چند روز از انجام جراحی، می بایست پانسمان شانه را با چسب زخم‌ های ساده تعویض نمایید.

اسلینگ: اغلب جهت محافظت از شانه، به یک اسلینگ یا سایر محدودکننده‌ های حرکتی نیاز پیدا می کنید. پزشک شما می ‌تواند مدت‌ زمان استفاده از اسلینگ را مشخص نماید.

استحمام: با خشک شدن جای برش ها، می ‌توانید دوش بگیرید اما از غوطه ‌ور شدن در آب و مالش دادن جای زخم‌ ها بپرهیزید.

بازتوانی و توان بخشی

پس از جراحی شانه، بازتوانی در برگشتن به فعالیت‌ های روزمره تأثیرات بسزایی دارد. یک برنامه‌ ی منظم ورزشی به بیماران در بازیابی توان و محدوده ‌ی حرکتی شانه کمک شایانی می کند. جراح شما بر اساس عمل جراحی انجام شده، یک برنامه ‌ی بازتوانی برای شما ارائه می نماید. چنانچه جراحی پیچیده روی شما انجام شده باشد، ممکن است پزشکتان جهت نظارت بر برنامه‌ ی ورزشی شما رجوع به یک فیزیوتراپیست را توصیه نماید. به منظور موفقیت ‌آمیز بودن جراحی، لازم است در برنامه ‌ی بازتوانی نهایت تلاش خود را به کار ببرید.

عوارض

اکثر بیماران بعد از انجام آرتروسکوپی شانه عوارض خاصی را تجربه نمی کنند. با این وجود هر جراحی عوارض و خطرات خاص خود را دارد که این خطرات اغلب کوچک و قابل ‌کنترل هستند. از جمله عوارض جراحی آرتروسکوپی می توان به مواردی نظیر خونریزی شدید، عفونت، لخته ‌های خونی و صدمه به اعصاب و یا رگ های خونی اشاره نمود.

نتایج طولانی مدت

مدت زمان لازم برای بهبودی کامل به وضعیت سلامت هر فردی بستگی دارد. در صورتی که یک جراحی ترمیمی سبک را انجام داده اید، امکان دارد به اسلینگ نیاز نداشته و توان شما با سپری نمودن چند جلسه‌ ی بازتوانی به وضعیت عادی برگردد. ضمناً امکان دارد بعد از طی چند روز قادر باشید به مدرسه یا سرکار بازگردید.

دوره نقاهت بعد از انجام جراحی های دشوار و پیچیده ‌تر، قطعاً طولانی تر خواهد بود. با وجود کوچک بودن برش های ایجاد شده در جراحی آرتروسکوپی، از طریق این عمل می توان صدمات شدید مفصلی را ترمیم نمود. بهبود کامل بعد از انجام جراحی ممکن است تا چند ماه زمان ببرد. لازم به ذکر است پیش ‌روی با برنامه‌ ی بازتوانی و رعایت توصیه های پزشک برای کسب بهترین نتیجه از عمل ضروری اند.

جراحی باز

ممکن است برای برخی از بیماران، جراحی باز ضرورت یابد و باید گفت که حتی می تواند در بعضی موارد نتیجه بهتری نسبت به آرتروسکوپی به همراه داشته باشد. جراحی باز معمولاً با برش های کوچک چند اینچی انجام می شود. در حین جراحی باز، جراح اغلب استخوان را از زیر آکرومیون (به این شیوه آکرومیوپلاستی گفته می شود.) بر می دارد. این شیوه در صورتی که پارگی، پیچیده یا بزرگ باشد یا بازسازی اضافی مثل انتقال تاندون مشاهده شود، کاربرد دارد. جراحی باز نخستین تکنیک جهت ترمیم روتاتور کاف پاره شده بود ولی پیشرفت تکنولوژی منجر به روی کار آمدن شیوه های کمتر تهاجمی شد.

عوارض

باید گفت هر عمل جراحی، حتی شیوه های آرتروسکوپی، با خطراتی همراه است. با این وجود، روش های جراحی نوین به طور قابل توجهی سبب کاهش بروز این مشکلات می شود. از جمله عوارض احتمالی جراحی شانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • خستگی یا سوزش دست و بازو
 • حساسیت، درد و سفتی
 • سرخی، عفونت های احتمالی و آسیب به اعصاب و عروق اطراف شانه
 • ایجاد تورم و تب در روزهای پس از عمل
 • خونریزی غیر طبیعی (در بعضی از موارد تخلیه زخم جراحی با خونریزی طبیعی و در حقیقت مطلوب همراه می باشد.)

شایان ذکر است که برنامه تمرینی و حرکات کششی را جهت تقویت شانه خود ادامه دهید. در کل، بیمارانی که با دقت پس از انجام جراحی شانه همه تمرینات تجویز شده توسط پزشک و فیزیوتراپیست خود را انجام می دهند، مطلوب ترین نتایج را بعد عمل خواهند گرفت و قطعاً سریع تر بهبود خواهند یافت.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آرتروسکوپی شانهآکرومیوپلاستیجراحی باز برای درمان مشکلات شانهرفع مشکلات شانه از طریق عمل جراحیعوارض آرتروسکوپی شانه

24 دیدگاه

  • سلام بله با هر مرتبه دررفتگی، آسیب استخوانی در سر استخوان بازو و لبه کاسه بازو (گلنوئید) شدیدتر شده لذا درمان آن دشوارتر و با عوارض بیشتری همراه خواهد بود.

  • سلام در صورتی که شانه ورزشکار حرفه ای یک بار و شانه فردی عادی بیش از یک بار دچار دررفتگی شود لازم است جراحی شود که انجام ارتروسکوپی ارجحیت دارد.

 • با سلام در برخی از داروخانه ها و شبکه های تبلیغاتی، بعضی از داروها معرفی می شوند که جهت بازسازی مفاصل در کوتاه مدت با قیمت بالا به فروش می رسند. آیا با مصرف این داروها مفاصل در کوتاه مدت قابل ترمیم هستند؟ با تشکر

  • سلام متأسفانه در حال حاضر دارویی که بتواند غضروف را بازسازی و ترمیم کند، وجود ندارد. معرفی این داروها صرفاً جنبه تجاری و تبلیغاتی دارد. ضمناً بسیاری از این داروها که در کشور موجودند تقلبی و غیر قابل اعتماد هستند.

  • سلام خیر منظور عمل جراحی باز یا آرتروسکوپی است. هر شانه ای که بیش از یک بار دچار دررفتگی شود برای پیشگیری از آسیب بیشتر لازم است عمل شود. (ترجیحاً آرتروسکوپیک)

 • سلام من ۶۰ ساله هستم و تقریباً ۲ سال پیش دردی در قسمت شانه احساس و با پیگیری های فراوان در شهرهای تهران و شیراز پاره گی تاندون ریتیتور کاف را تشخیص دادند و نهایتاً در آبان ماه جاری آرتروسکپی کردم که ۲ عدد انکور و مقداری نخ بخیه فا مورد استفاده قرار گرفته است. الان حدوداً ۵ ماه از عمل جراحی گذشته اما هنوز هم محدودیت چرخش شانه و درد دارم البته پس از آرتروسکوپی گفتند پارگی بسیار گسترده بود اما عمل موفقیت آمیز بوده آیا پس از طی ۵ ماه درد و محدودیت چرخش شانه طبیعی است یا خیر؟

  • سلام، محدودیت حرکتی و درد بعد از گذشت ۵ ماه از عمل آرتروسکوپی شانه لازم است حتماً مورد بررسی قرار گیرد. معاینه بالینی و بررسی فیلم آرتروسکوپی شانه شما می تواند به پزشک بررسی کننده کمک شایانی کند تا تشخیص دلیل آن و پیگیری درمان آنرا انجام دهد.

 • با سلام حدوداً سه سال پیش کف دستم با چاقو بریده شد بخیه زدم بعد از بخیه انگشت شصتم خم و راست نمی شد و به دلیل وضیعت مالی که داشتم نتوانستم پیگیری کنم اما حالا در زمان کار کردن خیلی اذیت میشم. لطفاً راهنمایی ام کنید. با تشکر

  • سلام باید دستتون معاینه و ارزیابی شود چرا که اصلاً حرکت ندارد باید دید دچار پارگی تاندون شده اید یا به دلیل بی تحرکی قادر به انجام حرکت نیستید اگر پارگی باشد لازم است جراحی انجام دهید که البته بعد از طی ۳ سال احتمال این که برگردد خیلی کم است ولی اگر به دلیل بی حرکتی و ایجاد چسبندگی در مسیر تاندون دچار مشکل باشید، با فیزیوتراپی رفع می شود.

 • سلام آقای دکتر ماردم ۷۴ ساله است و تاندون‌ های شانه اش دچار پارگی شده آیا مشکل مادرم با انجام جراحی رفع می شود؟

 • سلام من ورزشکارم و به علت انجام یک سری تمرینات دچار دررفتگی شانه شدم. امسال تا الان سه بار شانه من دچار درفتگی شده آیا روشی برای درمانم وجود دارد و اگر هست آیا بهبود کامل پیدا می کنم؟ با تشکر

  • سلام شانه شما لازم است جراحی شود. شیوه مناسب عمل هم روش بسته است. پس از انجام جراحی و گذراندن مراحل فیزیوتراپی، بهبود کامل پیدا می کنید. فقط هر چه سریعتر برای جراحی اقدام کنید تا به نتیجه بهتری برسید.

 • سلام من ۲۲ ساله و ورزشکار هستم شانه ام نیاز به جراحی آرتروسکوپی دارد. سؤالم این است آیا بعد از عمل می توانم بوکس حرفه ای را ادامه دهم؟ چه مدت بعد از جراحی می توانم به بوکس برگردم؟

  • سلام باید ام آر آی شما را ببينم و با توجه به ميزان آسيب، پاسخ بدهم.

 • سلام آقای دکتر مدت ۲ سال است کتفم از جا در می آید و به شیوه های سنتی در سالن ورزشی دستم را جا می اندازند اما بعد از پیگیری و ام آر آی پزشک تشخیص داده که استخوان تر قوه کتف شکسته و مفصل آن از بین رفته باید چکار کنم؟ با تشکر

  • با سلام در صورتیکه شانه بیش از ۲ مرتبه دچار دررفتگی شود مسلماً نیاز به عمل دارد؛ چرا که در صورت عدم جراحی، دررفتگی ها تکرار شده و مفصل دچار آسیب می شود. نوع جراحی هم بعد از معاینه و دیدن عکس ها مشخص می شود.

 • سلام آقای دکتر من حدوداً ۶ سال پیش دچار درد شانه شدم، به چند پزشک ارتوپد هم مراجعه کردم که فقط داروی مسکن برای بهبود وضعیتم تجویز کردند تا اینکه پارسال با گرفتن ام آر آی تزریقی مشخص شد که دچار ساییدگی و ایجاد حفره در شانه شده ام. به این علت که در ورزش والیبال غیر حرفه ای و ورزش رزمی فعالیت میکردم و از طرفی دردم هم کم شده بود تا الان برای درمان اقدامی نکردم اما کتفم ضعیف است و احتمال آسیبش بالاست. لطفاً راهنمایی ام کنید با تشکر

  • سلام باید معاینه شوید و عکس و ام آر آی شما را ببینم. در صورت آسیب تاندونی، جراحی بسته منجر به بهبودی کامل خواهد شد. در صورت ایجاد ساییدگی، پس از رؤیت عکس و معاینه می توانم شما را راهنمایی کنم.

 • سلام وقت بخیر من دچار ناپایداری در چند جهت شانه هستم بهم آرتروسکوپی پیشنهاد شده هزینه آرتروسکوپی چقدره؟

  • سلام برای تعیین هزینه باید معاینه شوید بدین جهت که با توجه به شدت آسیب و سختی عمل هزینه ها متفاوت می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *