درمان کشیدگی مفصل وسطی انگشت

درمان کشیدگی مفصل وسطی انگشت

درمان کشیدگی مفصل وسطی انگشت : در این مقاله در خصوص درمان کشیدگی مفصل وسطی انگشت توضیحات جامعی ارائه می شود.

درمان کشیدگی مفصل وسطی انگشت دکتر پژوا سلیمانزادهآسیب دیدگی مفصل وسطی انگشت

یکی از آسیب های شایع، پیچ خوردن یا کشیدگی یا رگ به رگ شدن است. در این آسیب یکی از رباطهای مفصل کشیده شده و یا به طور کامل و یا ناکامل دچار پارگی می شود. این پاره شدن یا کشیدگی ممکن است در ولار پلیت و یا در یکی از رباط های جانبی یا کلترال مفصل بروز کند.

آسیب ولار پلیت (این رباط در بخشی از مفصل است که در سمت کف دست قرار دارد و در حین صاف کردن انگشت تحت کشش قرار می گیرد) وقتی ایجاد میشود که انگشت به سمت عقب خم میشود. در حالت معمولی انگشت فقط به یک سمت خم میشود و در صورت صاف شدن تمام بندها در امتداد یکدیگر قرار میگیرند.

وقتی که نیرویی در جهت خلاف به مفصل وارد شده و آنرا در جهت عکس و به سمت عقب یا پشت دست خم میکند ولار پلیت تحت کشش زیادی قرار میگیرد. در این حالت ممکن است آسیب فقط بصورت کشیدگی بوده و یا ممکن است ولار پلیت بصورت ناقص و یا کامل پاره شود.

در صورت پاره شدن ولار پلیت مفصل وسط انگشت، این پارگی اغلب در ناحیه اتصال ولار پلیت به بند وسطی انگشت روی می دهد. در صورت پارگی در ناحیه اتصال ولار پلیت به بند وسطی، امکان دارد تکه ای استخوان هم با آن کنده شود.

چنانچه این تکه استخوانی کوچک باشد مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد اما اگر بزرگ باشد و بخش قابل توجهی از سطح مفصلی را با خود جدا کند می بایست با انجام جراحی جااندازی و فیکس شود.

زمانیکه انگشت با فشار به طرفین خم می شود امکان دارد یکی از رباط های جانبی یا کلترال مفصل کشیده شود و یا به طور کامل یا ناقص پاره شود.

علائم آسیب رباط های انگشت

پس از کشیدگی مفصل بین بندهای هر یک از انگشت های دست، ابتدا مفصل دچار درد و تورم می شود. ضمناً در صورت دررفتگی شکل ظاهری مفصل نیز دچار تغییر می شود. به مرور زمان درد و تورم شدیدتر می شود.

حرکت دادن مفصل و اعمال فشار موضعی روی مفصل درد را بیشتر می کند. تشخیص این آسیب اغلب با معاینه پزشک صورت می گیرد و در صورت بروز شکستگی، رادیوگرافی ساده هم کمک کننده است.

بیشتر بخوانید: جراحی دست و شانه

درمان کشیدگی مفصل وسطی انگشت

مفصل وسطی انگشت پس از کشیدگی خیلی زود خشک خواهد شد. در اکثر اوقات درد بیمار پس از طی مدتی التیام می یابد اما در صورت درمان غیراصولی و ناصحیح و بی حرکت کردن مفصل در طولانی مدت، مفصل دچار محدودیت حرکت خواهد شد.

لذا در هر گونه رگ به رگ شدن و کشیدگی مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال انگشت دست (مفصلی که به کف دست نزدیکتر است و یا اینکه به نوک انگشت نزدیکتر است)، مدت بی حرکتی انگشت باید بسیار کوتاه باشد و باید حرکت دادن هر چه زودتر شروع شود.

به منظور بی حرکت کردن اغلب از آتل استفاده می شود. این آتل حداکثر ۱ یا ۲ روز می ماند و هدف از آن برطرف نمودن درد و تورم شخص است. پس از یکی دو روز آتل باز می شود و حرکات مفصل شروع می شود. چنانچه طبق تشخیص متخصص شدت آسیب اولیه زیاد نباشد اغلب بی حرکتی به مفصل داده نمی شود و حرکات مفصل از همان روز اول شروع می شود.

حرکت دادن مفصل با بکارگیری از روشی صورت می گیرد که به آن Buddy taping گفته می شود. در این شیوه پزشک انگشت صدمه دیده را با استفاده از نوار چسب پزشکی به انگشت مجاور متصل می نماید. اغلب انگشتان مجاور به مدت ۳ الی ۴ هفته به هم چسبیده باقی می مانند.

برخی اوقات تورم مفصل تا مدت ها باقی می ماند. این ورم امکان دارد پس از طی چند ماه تا حتی یک سال به مرور کاهش یابد و اندازه مفصل به اندازه قبل از آسیب برسد. ممکن است در برخی موارد مقداری تورم برای همیشه در مفصل صدمه دیده مشاهده شود.

در صورتی که پس از پارگی ولار پلیت، رباط در فضای مفصلی گیر کند و مانع از جااندازی مفصل شود و یا در صورت پارگی های شدید اغلب انجام جراحی ضروری است.

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آسیب دیدگی مفصل وسطی انگشتپاره شدن ولار پلیت مفصل وسط انگشتدرمان رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشترگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشتعلائم آسیب رباط های انگشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *