شکستگی انگشتان دست

شکستگی انگشتان دست : انگشت دست یکی از مهم ترین اندام های انسان به شمار می آید و تشخیص و درمان درست شکستگی های انگشت دست بسیار مهم است. بدون عملکرد صحیح انگشت ها انجام بسیاری از فعالیتهایی که هر روز با دستانمان انجام می دهیم میسر نخواهد بود.

شکستگی انگشتان دست دکتر پژوا سلیمانزادهآناتومی انگشت های دست

دست انسان دارای  ۲۷ استخوان می باشد. هشت استخوان در مچ وجود دارد که به آن ها استخوان های کارپ گفته می شود. پنج استخوان در کف دست به اسم استخوانهای متاکارپ و چهارده استخوان که انشگت ها را ایجاد کرده و به آن ها فالانکس Phalanges می گویند.

تمامی انگشتان دست دارای سه بند متحرک می باشند. بندی که کوچکتر است و ناخن دارد بند انتهایی یا دیستال نامیده می شود. به بندی که پشت سر آن بوده و با آن مفصل می شود، بند میانی گفته می شود و به بندی که به کف دست اتصال دارد بند پرگزیمال می گویند.

در نتیجه هر انگشت از سه بند ایجاد می شود که توسط بند پرگزیمال به کف دست مفصل می شود. در کف دست به ازای هر انگشت یک استخوان به اسم متاکارپ وجود دارد. لذا کف دست از ۴ متاکارپ تشکیل می شود.

وضعیت انگشت شست متفاوت می باشد. شست برخلاف سایر انگشتان دست دارای دو بند می باشد؛ این دو بند عبارتند از: بند دیستال که ناخن دارد و بند پرگزیمال که به متاکارپ شست متصل می گردد.

متاکارپ شست نسبت به ۴ متاکارپ دیگر تفاوت عمده ای دارد و متحرک است. به علت تحرک متاکارپ شست است که در زمان گرفتن یک شیء، شست دست در مقابل ۴ انگشت دیگر قرار می گیرد و ما می توانیم اشیاء را بگیریم.

علت شکستگی انگشتان دست ضربه است و این ضربه ممکن است در حین انجام کار یا فعالیت های ورزشی یا تفریحی به صورت مستقیم (برخورد با جسم سخت) و یا فشار غیر مستقیم (مثلاً پیچاندن انگشت) ایجاد گردد.

انواع شکستگی های انگشت

شکستگی امکان دارد در هر یک از سه بند انگشت ایجاد شود. شکستگی انگشتان دست ممکن است داخل مفصلی یا خارج مفصلی باشد. هر انگشت دارای سه مفصل می باشد و اگر خط شکستگی در هر یک از این مفاصل وارد شود، عوارض و خطرات بسیاری را در بر دارد.

این شکستگی ها می بایست با دقت فراوان جااندازی شوند تا بدون جابجایی جوش بخورند و در صورت بد جوش خوردن می توانند در طولانی مدت منجر به ساییدگی مفصل شوند. شکستگی های خارج مفصلی اغلب به صورت عرضی یا مایل یا مارپیچی می باشند.

بعضی اوقات ممکن است بند انتهایی انگشت در اثر اصابت جسم سخت مثل گیر کردن انگشت لای در و یا ضربه چکش، خرد شود.

علائم

مهم ترین نشانه شکستگی انگشتان دست، درد است. ممکن است این درد با حرکت انگشت شدیدتر شود. فشار دادن ناحیه شکستگی درد را افزایش می دهد. سایر علائم این شکستگی عبارتند از: خونمردگی، تورم انگشت، عدم توانایی در حرکت دادن انگشت، تغییر شکل و یا کوتاه شدن انگشت. چنانچه پس از اصابت ضربه انگشت دست شما دچار درد شود می بایست نزد پزشک مراجعه نمایید.

درمان

نوع درمان با توجه به ناحیه شکستگی، شدت شکستگی، شکل شکستگی، جابجا بودن یا نبودن آن و … توسط پزشک تعیین می شود.

باید گفت بسیاری از شکستگی های انگشت دست بدون جابجایی می باشند. روش درمان این شکستگی ها بستن انگشت شکسته شده به انگشت مجاور با استفاده از یک چسب است. این بستن باید به گونه ای باشد که مفاصل انگشتان بتوانند به سادگی صاف و خم شوند. لازم به ذکر است چسب مورد استفاده نباید خیلی محکم بسته شود و همچنین نباید حساسیت پوستی ایجاد کند.

در صورتی که شکستگی انگشتان دست به همراه جابجایی باشد پزشک آن را جااندازی کرده و در صورت پایدار بودن شکستگی، امکان دارد دست را مدتی در آتل گچی قرار دهد. جوش خوردن شکستگی انگشتان اغلب به ۳ هفته زمان نیاز دارد.

در برخی موارد مثلاً در خصوص شکستگی های باز یا برخی شکستگی های با جابجایی زیاد یا به همراه مشکلات عصبی یا عروقی امکان دارد به انجام عمل جراحی نیاز باشد.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

دست و شانهمقالات

آناتومی انگشت های دستانواع شکستگی های انگشتدرمان شکستگی انگشتان دستعلائم شکستگی انگشتان دستعلت شکستگی انگشتان دست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *