مراقبتهای بعد عمل بینی

در این مقاله توضیحاتی در خصوص مراقبتهای بعد عمل بینی ذکر شده است. توصیه می شود روز جراحی یک ساعت قبل از انجام عمل زیبایی درحالت ناشتا به مرکز جراحی مراجعه نمایید.

مراقبتهای بعد عمل بینی دکتر پژوا سلیمانزاده

جراحی بینی حدوداً مدت یک ساعت و نیم به طول می انجامد. از یک ربع قبل از شروع عمل تا یک ربع بعد ازپایان یافتن عمل تیم بیهوشی به طور مستقیم مراقبت از شما را بر عهده دارند. پس از آن نیز حدوداً نیم ساعت در ریکاوری که داخل محوطه اتاق های عمل واقع است از شما مراقبت خواهد شد.

نکاتی در رابطه با مراقبتهای پس از جراحی بینی

در ذیل به شرح نکاتی در خصوص مراقبتهای بعد عمل بینی اشاره شده است.

• از جمله نکاتی در خصوص مراقبتهای بعد عمل بینی این است که مدت ۲۴ ساعت بعد جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید. وقتی که به منزل خود بازگشتید چند تکه یخ را درون کیسه فریزر بگذارید و روی صورت و گونه های خود قرار دهید. این امر باعث کاهش تورم و کبودی شما بعد از عمل بینی خواهد شد.

• در خصوص مراقبتهای بعد عمل بینی می توان گفت تا ۴ ساعت بعد از عمل جراحی چیزی میل نکنید؛ بدین جهت که تحت تأثیر داروهای بیهوشی عملکرد معده و روده شما کند شده و امکان دارد با خوردن مواد غذایی دچار حالت تهوع شوید.

• چهار ساعت بعد از جراحی مقدار کمی آب بخورید. اگر مشکلی برایتان پیش نیامد یک ربع بعد مقداری آب میوه بنوشید. توصیه می شود بعد از عمل غذاهای نرم بخورید. پس از طی دو روز می توانید هر غذایی مصرف کنید.

• برای کاهش تورم بعد عمل بهتر است زمان خوابیدن سر به سمت بالا باشد برای این کار چند بالش روی هم قرار دهید.

• از روز سوم به بعد انجام کارهای روزمره همچون کارهای سبک در منزل و پرداختن به کارهای اداری و انجام فعالیت با رایانه بلامانع می باشد.

• بعد از عمل، در زیر بینی شما گاز کوچکی گذاشته می شود. چنانچه خونابه ای از بینی شما ترشح شود توسط این گاز جذب می شود. توصیه می شود که این پانسمان را تعویض نکنید.

• از دیگر نکات در رابطه با مراقبتهای بعد عمل بینی می توان گفت تا وقتی که جراح گچ را برنداشته توصیه می شود از لباس هایی که از جلو دگمه یا زیپ دار هستند استفاده نمایید.

• در رابطه با مراقبتهای بعد عمل بینی می توان ذکر نمود تا زمانی که گچ روی بینی شما قرار گرفته است می توانید از عینک استفاده کنید؛ اما بعد از برداشتن گچ به مدت ۶ هفته عینک زدن ممنوع می باشد. می توانید در این مدت از لنز استفاده کنید و یا به طریقی عینک بزنید که روی بینی شما فشاری وارد نشود به این شکل که وسط عینک را با چسب روی پیشانی خود بچسبانید .

• ۶ روز بعد از انجام عمل بینی برای برداشتن قالب روی بینی که به آن گچ طبی گفته می شود نزد پزشک خود رجوع نمایید. مراقب باشید درطی این مدت پانسمان روی بینی شما خیس نشود؛ در نتیجه برای حمام کردن لازم است با استفاده از دوش دستی از گردن به پایین خود را بشویید. برای شستشوی موهای خود بهتر است دراز بکشید تا شخص دیگری موهای شما را شستشو دهد بدون اینکه قطره ای آب به پانسمان بینی شما برسد.

• از جمله نکاتی در خصوص مراقبت های بعد عمل بینی می توان گفت طی ۶ هفته بعد از برداشتن قالب روی بینی (گچ طبی) حدوداً هر چهار روز یک مرتبه برای تعویض چسب نزد پزشک خود رجوع نمایید. در ضمن انجام فعالیت ها و حرکات شدید ورزشی به مدت چهار هفته ممنوع است.

بعضی از پزشکان جراح بعد از پایان یافتن جراحی داخل بینی تامپون (تامپون، پانسمان بلند و باریک داخل بینی است که با استفاده از پماد چرب می شود که به آن فیتیله نیز گفته می شود.) قرار می دهند.

جراحانی که از تامپون استفاده می کنند بر این باورند که تامپون از وقوع خونریزی جلوگیری می کند و ضمناً اسکلت بینی را که در حین جراحی بریده و جا به جا می شود همچون یک داربست در جای مناسب و موردنظر پزشک ثابت نگاه می دارد.

برخی دیگر از پزشکان جراح معتقدند که اگر از روش هایی برای عمل زیبایی بینی استفاده نمایند که حداقل آسیب به بینی وارد شود می توان به این اطمینان رسید که خونریزی بعد از جراحی مشاهده نخواهد شد.

این جراحان بر این باورند که استفاده از تامپون نه تنها کمکی نمی کند بلکه جز ایجاد حس درد و ناراحتی بعد از عمل ممکن است موجب چسبندگی های داخل بینی نیز شود.

 

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

بورد جراحی عمومی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی

جراحی بینیمقالات

استفاده از کمپرس سرد بعد جراحی بینیچسب بینیدوران نقاهت عمل بینیعمل زیبایی بینیمراقبت های بعد جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *