کنتراکچر ولکمن

کنتراکچر ولکمن : یکی از عوارض مهم شکستگی ها سندروم کمپارتمان می باشد که به دلیل افزایش فشار درون اندام بروز می کند.

کنتراکچر ولکمن دکتر پژوا سلیمانزادهاین افزایش فشار که خود ناشی از تورم و خونریزی داخل اندام است می تواند باعث اعمال فشار به عروق خونی اندام شود و گردش خون در آن ها را کاهش داده یا به طور کامل قطع کند.

در صورتی که فشار روی شریان ها به حدی زیاد باشد که جریان خون اندام به طور کامل قطع شود، عضو یا ارگان بدن دچار گانگرن می شود یعنی می میرد. در این صورت اغلب انگشت های پا یا دست دچار گانگرن شده یا اصطلاحاً سیاه می شوند.

اگر رگهای خونی به طور کامل مسدود نشوند گردش خون قطع نمی شود اما بسیار کاهش می باید. این میزان خون رسانی امکان دارد فقط به اندازه ای باشد که عضو را زنده نگه دارد اما مقدار آن به اندازه کافی نیست و موجب می گردد تا عضلات و اعصاب اندام دچار تغییراتی شوند.

بافت عضلات به مرور زمان با بافت دیگری به اسم بافت فیبرو جایگزین می گردد. این بافت مشابه همان بافت اضافه ای می باشد که در زمان زخمی شدن یا سوختگی پوست و پس از بهبودی ایجاد می شود که به آن گوشت اضافه می گویند.

این بافت جدید مثل عضله توان انقباض ندارد لذا قدرت انقباض عضله با جایگزینی این بافت از بین خواهد رفت. ضمن اینکه طول این بافت فیبرو به مرور کاهش می یابد.

این عوارض می تواند در کمپارتمان های ساق و یا ساعد بروز کند. در ساعد به تغییرات ایجاد شده کنتراکچر ولکمن گفته می شود. برخی اوقات این عارضه در نتیجه درمان ناصحیح شکستگی ساعد بروز می کند. شایع ترین نمونه آن درمان شکستگی ساعد به وسیله شکسته بند های محلی می باشد.

کنتراکچر ولکمن در ساعد باعث می شود تا عضلات خم کننده مچ دست از بین رفته و با بافت فیبرو جایگزین گردد.

در نتیجه به مرور مچ دست و انگشت ها در حالت خم شده قرار می گیرد و مفاصل بین کف دست و انگشتان به عقب باز می شود. ایجاد این تغییرات در دست موجب می گردد دست شکل خاصی گرفته که به آن دست چنگالی یا Claw hand deformity گفته می شود.

سندروم کمپارتمان که منجر به کنتراکچر ولکمن می گردد نه تنها روی عضلات اثرگذار است بلکه باعث کاهش خون رسانی به اعصاب ساعد نیز می شود.

نتیجه این کاهش خونرسانی، فلج شدن اعصاب ساعد و کاهش حس پوست می باشد. ضمن اینکه اگر حتی عضلات دچار آسیب جدی نشده باشند، آسیب عصب می تواند باعث فلج شدن عضله شود. این تغییرات عصبی یا برگشت پذیر بوده و یا امکان دارد دائمی باشد.

درمان

درمان کنتراکچر ولکمن بسیار دشوار است و اغلب نتایج مطلوب و رضایت بخشی در بر ندارد.

در عمل جراحی که برای درمان این بیماری صورت می گیرد معمولاً بافتهای فیبرو که جایگزین عضلات گشته اند خارج شده آنگاه اگر عضلاتی در ساعد فعال و زنده باقی مانده باشند جراح با پیوند آن عضلات به تاندونهای مهم انگشت ها و مچ دست تلاش می کند تا حدی عملکرد مچ و انگشت ها را اصلاح کند.

در صورتیکه هیچ عضله ای در ساعد فعال نباشد امکان دارد جراح اقدام به خشک کردن مچ دست نماید.

ممکن است در حین عمل اعصاب از چسبندگی هایی که در اطرافشان ایجاد شده آزاد شوند تا شاید فعالیت خود را مجدداً شروع کنند و در صورتی که عصب به طور کامل از بین رفته باشد امکان دارد از پیوند عصب استفاده شود.

 

دکتر پژوا سلیمانزاده

فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و شانه

 

دست و شانهمقالات

درمان شکستگی ساعددرمان کنتراکچر ولکمنسندروم کمپارتمانشکستگی ساعدکنتراکچر ولکمن در ساعد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *