پرسش و پاسخ

طرح پرسش و پاسخ از دکتر سلیمانزاده

شما عزیزان میتوانید پاسخ سوالات خود را در بخش پایین پیدا کنید و یا سوالات خود را از طریق فرم روبرو برای دکتر سلیمانزاده ارسال نمایید و پاسخ خود را دریافت کنید .

سوالات متداول

سوالات پرتکرار بیماران

من یک بار دراثر غش کردن دچار در رفتگی شانه شدم که پزشکم مجبور شد زیر بیهوشی برام جا بندازه الان سه چهارماه گذشته.دوتا سوال داشتم اینکه گاهی اوقات با بالا یا پایین بردن دستم حس میکنم عصب دستم میگیره آیا بهبودی کامل رو مثل قبل پیدا می کنم و دوم اینکه ممکنه شونم حساس شده باشه که خیلی زود به زود دچار در رفتگی شانه بشه.

پاسخ دکتر :

شانس دررفتگی مجدد به فاکتورهای زیادی از جمله سن بستگی دارد و بطور کلی حدود ۵۰% است اکنون شما باید فیزیوتراپی تقویت عضلات اطراف شانه انجام دهید ولی اگر دررفتگی مجدد و یا علائم بی ثباتی شانه را داشته باشید باید جراحی شوید بی ثباتی شانه با وجود درد در انجام بعضی حرکات شانه یا احساسترس از دررفتن و یا احساس نیمه دررفتگی در بعضی حرکات که دوباره سر بازو خودش جا میرود مشخص میشود.

مدت یکسال است که دراثر ورزش والیبال دچاردرد شدید در ناحیه شانه شده ام که براثر ضربه درارتفاع بالا درد شدیدی درناحیه شانه ایجاد می شود که تا ناحیه آرنج نیز تیر می کشد.

پاسخ دکتر :

احتمال وجود بی ثباتی در شانه بدلیل پارگی کوچک لابروم (واشر اطراف کاسه شانه) و یا گیر افتادگی (impingement)یا پارگی تاندونهای کلاهک چرخاننده(Rotator cuff) شانه وجود دارد که با معاینه و ام ار ای مشخص می شود والیبالیستها مستعد گیر افتادگی عصب تاندونهای روتاتور کاف شانه هم هستند.

من در واحد چاپ وتکثیر بیمارستان کار میکنم از آنجایی که کلیه امور (بیش از ۹۰%) کارهایم با دست راست انجام میدهم الان مدت یک ماه است که درد شانه دارم وحتی بعداز خواب ودر هنگام صبح شانه ام قفل وبه درد وسختی تکان میخورد وبعد از مدتی از کار راحتتر کارها را انجام میدهم پیش دکتر ارتوپد هم رفتم یه تعداد مسکن داد چکار کنم؟

پاسخ دکتر :

حتما باید شانه شما معاینه شود و علت ان مشخص و درمان شود با شرح حال به تنهایی نمیتوان علت ان را تشخیص داد و مسکن فقط علائم ان را کم میکند وتاثیری در درمان علت ان ندارد.

من۶۰ سال سن دارم حدود ۲سال پیش دردی درناحیه شانه احساس وبا پیگیری های فراوان در تهران وشیراز تشخیص پاره گی تاندون ریتیتور کاف دادند ودرنهایت در آبان ماه جاری دربیمارستان چمران شیراز آرتروسکپی کردم که ۲عدد انکور و مقداری نخ بخیه فا مورد استفاده قرار گرفته است جدود ۵ماه از جراحی میگذرد متاسفانه هنوز هم درد دارم هم محدودیت چرخش شانه البته بعد از آرتروسکوپی فرمودند پارگی خیلی گسترده بوده ولی عمل موفقیت آمیز بوده آیا بعد از ۵ ماه درد و محدودیت چرخش شانه طبیعی میباشد.

پاسخ دکتر :

درد و محدودیت حرکتی پس از ۵ ماه از جراحی آرتروسکوپی شانه باید حتما بررسی شود. معاینه بالینی و بررسی فیلم آرتروسکوپی شانه شما میتواند به پزشک بررسی کننده کمک کند تا تشخیص علت آن و پیگیری درمان ان را انجام دهد

من یک سال پیش دچار پارگی تاندول شانه راست شدم با مراجعه به بیمارستان دکتر …… مرا به جراحی بازنوبت داد ازآنجایی که دوران نقاهت آن طولانی بود ومن گارگر هستم نرفتم حال دو سوال ازحضورتان دارم۱-دوران نقاهت این روش چقدر است۲-مبلغ آن چقدر می شود؟

پاسخ دکتر :

دوره نقاهت بستگی به نوع تاندون و میزان پارگی متفاوت و از ۶ هفته تا ۳ ماه فرق دارد.هزینه جراحی آرتروسکوپی هم به تعداد پیچهای مصرفی بستگی دارد.

سایر سوالات

سوالات عمومی

از دکتر بپرسید

سوالی دارید؟

سوالات خود را از طریق فرم زیر برای دکتر سلیمانزاده ارسال نمایید تا در اولین فرصت جواب برای شما ارسال شود .